Haber

CHP’nin İzmir’deki Meclis Üyeleri Kampı’nın Sonuç Bildirgesi Açıklandı. Seyit Torun: “Yaktığımız Çoban Ateşi Türkiye’ye Yayılacak”

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ-Kamera: KERİM UĞUR

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve 30 ilçe belediyesinin CHP’li meclis üyelerini bir araya getiren iki günlük “Meclis Üyeleri Kampı” tamamlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Kıymetli düşünceler ortaya çıktı. Sonuç hem İzmir’imize hem Türkiye’mize yayılacaktır. Hasan Tahsin’in ‘Sen başla, bitiren bulunur’ dediği üzere, İzmir başladı. İnşallah ülkemizde bitireceğiz. İzmir’den yaktığımız bu çoban ateşi Türkiye’ye yayılacak” dedi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in okuduğu sonuç bildirgesinde ise “Ekonomiden adalete, sağlıktan eğitime, dış siyasetten basın özgürlüğüne, inanç özgürlüğünden lokal idarelere kadar tüm alanlarda AKP iktidarı karanlık bir periyot olarak tarihe geçecek ve lakin tıpkı yüz yıl evvel olduğu üzere milletin iktidarında egemenlik yeniden kayıtsız koşulsuz milletin olacaktır” denildi.

CHP Genel Merkezi tarafından CHP İzmir İl Başkanlığı koordinesinde Seferihisar ilçesinde düzenlenen iki günlük “Meclis Üyeleri Kampı” sona erdi. Seçim süreci, parti çalışmaları gibi konuların ele alındığı kampın sonuç bildirgesi; CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ile partililerin katıldığı bugünkü toplantıda açıklandı.

“İKTİDARA DAİMA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ”

İki günlük sürede çok faydalı bir çalışma yaptıklarını vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun şöyle konuştu:

“İki gün boyunca son derece yararlı bir çalışma yaptık. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. ‘Daha iyisini nasıl yapabiliriz?’ bunları değerlendirdik. Değerli fikirler ortaya çıktı. Buradan çıkacak sonuç hem İzmir’imize hem Türkiye’mize yayılacaktır. Büyükşehir Belediye liderimin tabir ettiği üzere, Hasan Tahsin ‘Sen başla, bitiren bulunur’ dediği üzere, İzmir başladı, inşallah ülkemizde de bitireceğiz. İzmir’den yaktığımız bu çoban ateşi Türkiye’ye yayılacak. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi ve kuracağımız iktidara daima birlikte yürüyeceğiz. Yolumuz açık olsun.”

TUNÇ SOYER: “TOPLANTILARDAN AHENK VE ORTAK AKIL ÇIKTI”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise şunları kaydetti:

“Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde birinci sefer İzmir’de hatta Türkiye’de bu türlü bir toplantı gerçekleştirildi. Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri meclis üyeleri ve liderlerle birlikte harika manalı bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantılardan ahenk çıktı. Bir ortak akılla geleceğin Türkiye’sini nasıl inşa edeceğimize dair ortak akıl çıktı. Şahsen geleceğin Türkiye’sine dair umudum bir kere daha katlanarak büyüdü. Bu tertibi yapan, içinde emeği olan herkese minnettar oyduğumu tabir etmek istiyorum. Büyük memnunluk ve gurur duyduğumu bir defa daha hissettirdiğiniz için başka farklı teşekkür ediyorum.”

SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in okuduğu sonuç bildirgesi ise şöyle:

“29 Ekim 1923’te saygın, özgür ve bağımsız bir devlet olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı yaklaşırken, devletimizin toplumsal, idari ve ekonomik olarak büyük bir çöküşü deneyim ettiğini, 85 milyonun bu çöküşün ağır sonuçlarına maruz kaldığına daima birlikte tanıklık etmekteyiz. Dünya siyasi tarihinde, tüm mazlum milletlere ilham kaynağı olan, müstesna bir kurtuluş çabası sonucunda, kendi mukadderatını tayin etme iradesini, kendi eline alan milletimizin hak ettiği; insan onuruna yaraşır bir hayatı kurma vazifesini, Cumhuriyetimizi kuran ulusal gücün tüm mensuplarına karşı büyük bir sorumluluk olarak görüyoruz. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni içine sindiremeyen saltanat düşkünü başlar, devletimize ve devletimizin kurucu ihtilallerine saldırıyı her periyot gerçekleştirmiş, lakin başarılı olamamışlardır. Kendi aklını ve iradesini saraya ve sarayda oturana teslim eden zevat ve kendisine adeta padişah arayan yeni jenerasyon saltanat düşkünlerinin periyodu, pek yakında cumhuriyet ve demokrasimizin gücüyle kapatılacaktır.

Milletimizi vatan sevgisi, millet sevgisi, akıl ve bilim etrafında örgütleyen Mustafa Kemal Atatürk’ün tersine, devletimizi siyasi, ekonomik ve toplumsal çöküntüye sürükleyen mevcut iktidarın gayesi; toplumu fakirleştirerek kendi saltanatlarını, zenginliklerini ve iktidarlarını koruma etmek ve idame ettirmektir. Bilgiyi değil cehaleti öven, demokrasiyi değil tek adam idaresini tercih edenler daha evvel de olduğu üzere kaybedecek, sandıkta milletten hak ettikleri dersi alacaklardır. Totaliter ve otoriter karışımı, monarşi ve demokrasi ortası, ne olduğunu siyaset biliminin de çözemediği mevcut sistemsizlik hali, uygar bir devletin temeli olan yasama, yürütme ve yargı erklerini birbirinden etkilenir hale getirmiş, egemenliğin desteği olan iç cepheyi kutuplaştırmış ve ülkemizi kırılgan ve dışa bağımlı iktisatla tipik bir müstemleke devlet haline getirmiştir. Mevcut tertip, ülkemizin stratejik değere sahip birçok kurum ve kaynaklarını ya yabancı sermaye guruplarına ya da kendi işbirlikçisi oligarklara peşkeş çekmiş, ekonomik olarak bağımlı hale getirmiştir.

Ülke tarihimizin en ağır ekonomik buhranının yaşanıyor olması yetmezmiş üzere bir de terör belasıyla karşı karşıyayız. 2023 seçimleri yaklaştıkça taksim saldırısı üzere gibisi menfur hadiselerin yaşanabileceği ihtimali, ülkemizin siyasi tabanını şekillendirebilir ve geleceğine tesir edebilir. Kaygı ve kaygı iklimi yaratarak, toplumu baskı sürecine alma uğraşlarının sonuç vermemesi için, yetkili mercilerin misyonlarını layıkıyla yapması gereklidir. Bir taraftan hayatında hiç güvenlik makalesi bile okumadığını söz ederken, öbür taraftan teröristlerin ayakkabı numaralarını dahi bildiğini, attıkları her adıma vakıf olduğunu argüman eden kişi ve kurumlar, medyatik olmak için CHP’li belediye başkanlarıyla uğraşmak yerine teröristleri takip etsinler, yakalasınlar. Taksim saldırısı sonrası, İçişleri Bakanı’nın ABD’nin taziyesini kabul etmemesi, müttefiklik ilişkisini tartışmaya açmasına karşın, partili cumhurbaşkanının taziye mesajları için ABD’ye teşekkür etmesi ve ABD Lideri Biden’la görüşme yapması devlet idaresindeki tutarsızlığın, ciddiyetsizliğin ve liyakatsizliğin en net fotoğrafı olarak kayda geçmiştir.

Kaos ve tansiyondan beslenerek siyasi varlığını idame ettirmeye çalışan çağdışı anlayışa geçit verilmeyecek, halkımızla bir arada, kardeşlik ve dayanışmayla bu makus günler de atlatılacaktır. Ne terör örgütleri, ne de onları siyasi ikbal uğruna kullanan efendileri galip gelemeyecektir. Terörü lanetlemek hepimizin insanlık vazifesi olsa da yitirdiğimiz canlar geri gelmiyor. Bu tip hadiselerde muvaffakiyet; zanlıyı yakalamış olmaktan çok saldırıyı engelleyebilmektir. Bir sefer daha terörü lanetliyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Tüm bu müessif durumlara, toplumun baskı altına alınarak çaresizliğe sürüklendiği bu sürece karşın Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimizin gıptayla bakılan hizmetleri; iktidarın istikrarını bozarak saldırganlaşmasına neden olmakta, lokal idare hegemonyasını yıktığımız iktidar partisinin 2023 seçimlerini kaybetme korkusunu körüklemektedir. Genel Lider yardımcılarımız, vilayet idare şuramız, ilçe liderlerimiz, belediye liderlerimiz ve belediye meclis üyelerimizle bir ortaya geldiğimiz iki günlük toplantılar dizisinde ele aldığımız ana tema; lokal idarelerden çok, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri olmuştur.

AKP’nin rant ve çıkar odaklı yönetim anlayışı, küresel kapital sistemin yaşadığı krizlerle birleşince geniş halk yığınlarının yaşadığı kitlesel yoksulluk, belediyelerimize yeni görev ve sorumluluklar yüklemiştir. Özellikle Covid-19 salgınında merkezi idarenin başarısızlığının halka yansımasının önüne CHP’li belediyelerin başarılı kriz idaresi geçmiştir. İki günlük kampımızda; tüm uğraşları CHP’li belediyelerin hizmet etmelerini engelleme üzerine siyaset yapmak olan AKP’li merkezi idaresi değiştirmek için örgütümüz, belediye liderlerimiz ve meclis üyelerimiz kitlesel bir seferberliğin kararlılığını göstermiştir. Belediye liderlerimiz ve meclis üyelerimizin lokal siyasi aktör olma rollerinin ötesinde, halkımızın geleceğini aydınlatma yolundaki aksiyon ve aktifliklerin paydaşı olacağı vurgulanmış, sürdürülebilir ve erişilebilir klasik ve yeni jenerasyon belediye hizmetlerinin halka sunulmasının tek yolunun iktidarın değiştirilmesiyle mümkün olacağı belirtilmiştir.

Halka en yeterli hizmeti vermeyi bir yurtseverlik misyonu olarak gören Cumhuriyet Halk Partili Belediye liderlerine karşı AKP’nin partizan tutumu, açılan soruşturmalar, bütçe kısıtlamaları ve baskılara karşı topyekün örgütsel mücadelenin yapılacağının altı çizilmiştir. 2023’teki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde gerçekleştireceğimiz değişimin ardından hem yerel hem genel idarenin kapitalist neo-liberal ekonomi yapısı değiştirilecek, toplumcu belediyecilik ve adil bütçe kanunlarıyla halkın yoksulluğunu giderici çalışmalar yapılacaktır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük emek verdiği 6’lı Masa’nın tüm unsurları benimsenerek, üzerinde uzlaşı sağlanacak cumhurbaşkanı adayımızın Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacağına inancımız tamdır. İktisattan adalete, sağlıktan eğitime, dış siyasetten basın özgürlüğüne, inanç özgürlüğünden lokal idarelere kadar tüm alanlarda AKP iktidarı karanlık bir devir olarak tarihe geçecek ve lakin tıpkı yüz yıl evvel olduğu üzere milletin iktidarında egemenlik yeniden kayıtsız koşulsuz milletin olacaktır. Lokal İdarelerden Sorumlu ve Örgütlerden Sorumlu Genel lider yardımcılarımız, Vilayet idare konseyi, ilçe liderlerimizin, belediye lider ve meclis üyelerimizin iştirakiyle bugün tamamladığımız kampımızın İzmir’e ve Türkiye’ye güzel olmasını diliyor, kampımıza katkı koyan tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler